Operacja z dostępu krzyżowego (Stephens 1953-1971)

Po założeniu twardego cewnika do pęcherza lub rozszerzadla Hegara do pochwy dziecko układa się na brzuchu z miednicą uniesioną na worku z piaskiem.

Cięcie w linii pośrodkowej krzyżowej zaczyna się powyżej połączenia krzyżowo- -guzicznego, a kończy 2 cm od miejsca odbytu. Rozdziela się poprzecznie chrząstkę połączenia krzyżowo-guzicznego i poszerza cięcie 1 cm ku bokom (szersze cięcie uszkodzi kroczową gałązkę 4 nerwu krzyżowego). Przecina się w linii pośrodkowej tylną część dźwigacza odbytu i hakiem odsuwa części miękkie od końca kości krzyżowej. Przecina się w linii pośrodkowej powięź pokrywającą zagłębienie kości krzyżowej i otwiera przestrzeń naddźwigaczową (ryc. 12-52).

Preparując stale ściśle w linii pośrodkowej odsłania się obwodowy odcinek odbytnicy pokryty powięzią i ocenia wysokość zarośnięcia. Jeśli jelito leży powyżej linii łonowo-guzicznej, ukryte pod kością krzyżową, to nie wolno jej preparować z tego dostępu, z uwagi na niebezpieczeństwo uszkodzenia nerwów miednicznych, przebiegających poniżej bańki blisko linii pośrodkowej. Jeśli zarośnięta bańka znajduje się na poziomie połączenia krzyżowo-guzicznego lub poniżej, preparowanie w linii pośrodkowej jest bezpieczne, ponieważ splot miedniczny jest, podobnie jak w warunkach normalnych, przemieszczony na boki.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>