Dentysta NFZ w Pyrzycach działa znakomicie. Wie, że bez jego pracy żyć się nie da. Dzisiaj taki ekspert pracuje i ma wiele do zaoferowania. Na pewno warto poznać tego eksperta. Niejedna osoba w Pyrzycach coraz lepiej działa. Pacjenci są solidni i wiedzą jak funkcjonować. Jakość leczenia jest istotna, a lekarz działa tak, jak tylko może najlepiej. Bez dentysty życie jest nierealne, a zdrowe zęby to coś najlepszego. Na pewno nie można rezygnować ze współpracy z takim ekspertem, bo on działa na rzecz pacjentów.
Category Psychologia kliniczna
I wreszcie, występowanie omamów nie jest kontrolowane. Chorego nie można przekonać, że halucynacyjny obraz nie istnieje: „Cóż to, pan nie widzi?” sprzeciwia się chory zapewnieniom lekarza – „przecież tu stoi pies, tam w prawym kącie, uszy podniesione, sierść ruda, o tam, tam”. Albo: „Jakże to , pan nie słyszy, przecież tutaj wyraźnie męski głos rozkazuje mi podnieść rękę, zachrypnięty głos palacza”. Przekonywanie chorego jest bezcelowe ten objaw choroby ustępuje tylko wraz z poprawą ogólnego stanu pacjenta.
Czytaj więcejJednym z najczęściej spotykanych objawów zaburzenia spostrzegania w chorobach psychicznych są halucynacje (omamy). Halucynacjami nazywamy w psychiatrii fałszywe spostrzeganie: chorzy widzą obrazy i przedmioty, które nie istnieją, słyszą- rozmowy lub słowa przez nikogo nie wypowiadane, czują zapachy, których nie ma. Halucynacje mogą więc mieć różną modal- ność.
Czytaj więcej
Badanie rtrj. Pozwala na uzupełnienie badania klinicznego dokładnymi i obiektywnymi danymi dotyczącymi stanu anatomicznego, czynności zwieraczowej i wrażliwości czuciowrej jelita.
Celowi temu służy defekografla według Kelly’ego (1969), wykonywana na specjalnym krzesełku lub stole, z cieniującym znaczkiem w miejscu odbytu.
Wprowadza się płytko powyżej ujścia odbytu cewnik nr 13-14, u dzieci z nietrzy- maniem nr 20-26. Pod kontrolą monitora TV wypełnia się jelito płynnym barytem, do momentu odczucia parcia lub pełności (100-400 ml). Wówczas poleca się dziecku zatrzymać podany płyn i usuwa cewnik. Po kilku sekundach na polecenie dziecko wydala środek cieniujący i ponownie zatrzymuje w razie potrzeby powtarza się
Czytaj więcejZaburzenia zdolności do wysiłku umysłowego. Zaburzenia czynności psychicznych mają, jak powiedzieliśmy w poprzednich rozdziałach, różny charakter. W badaniach psychologicznych analizie podlegają z reguły zaburzenia procesów poznawczych (głównie myślenia), niewiele natomiast prac poświęconych jest analizie zaburzeń osobowości.
Należy jednak podkreślić, że analiza zaburzeń psychicznych w sferze poznawczej i osobowościowej nie jest .wyczerpująca. Nie jest bowiem słuszne sprowadzanie całej różnorodności zaburzeń psychicznych do zmian procesów poznawczych i motywacyjnych.
U wielu chorych eksperyment nie wykazał zaburzeń systemu pojęć chorzy rozwiązywali zadania wymagające syntezy i uogólniania, ich skojarzenia były prawidłowe...
Czytaj więcej
W tej sytuacji warunkiem uzyskania pomyślnego wyniku czynnościowego jest właściwy wybór operacji, delikatna technika, maksymalnie oszczędzająca wszystkie istniejące struktury anatomiczne i uniknięcie zakażenia rany. Nawet wówczas zarówno bierne, jak i czynne mechanizmy trzymania są upośledzone, podobnie jak czucie i odruchowa korelacja czynności zwieraczy.
Czytaj więcej
Na uwagę zasługuje fakt, że wśród przypadków sekcyjnych wady współistniejące stwierdzono w 97-100% przypadków, co świadczy o ciągle jeszcze niedostatecznej diagnostyce klinicznej. Pamiętając o tym należy szczególnie dokładnie przebadać wszystkie dzieci zgłaszające się z powodu wad odbytu.
Rutynowo i możliwie w najkrótszym terminie wskazane są: USG nerek, a w razie potrzeby urografia dożylna i cystografia milicyjna, ponadto próby czynnościowe nerek i badanie kardiologiczne. Stwierdzenie wad współistniejących może spowodować konieczność zmiany pierwotnych planów postępowania chirurgicznego w leczeniu wad odbytu (Santulli 1962-69, Stephens 1963-71) (1, 2, 5, 10, 10, 25, 27,
Czytaj więcejZaburzenia takie spotyka się często u chorych na padaczkę i u chorych, którzy przebyli kiedyś ciężkie urazy mózgu. Osoby takie nie potrafią pracować, lub pracują zrywami, tracą zdobyte poprzednio umiejętności i są w stanie wykonywać jedynie pracę nie wymagającą przyswajania i wykorzystywania nowych wiadomości. Trafiają oni do szpitali psychoneurologicznych w związku ze stanem psychicznej dekompensacji.
Czytaj więcej
-3. Zaburzona czynność hormonalna nadnerczy w okresie życia płodowego powoduje różnego stopnia wirylizację u płodu żeńskiego i jest przyczyną powstania obojnactwa rzekomego żeńskiego.
Istnieje wiele podziałów obojnactwa, ale żaden z nich nie jest doskonały. W celu usystematyzowania omawianego zagadnienia za podstawę podziału przyjęto poznane do chwili obecnej przyczyny nieprawidłowego rozwoju, budowę zewnętrznych narządów płciowych oraz morfologię gonady.
Czytaj więcej
Zwolennicy pierwotnej operacji definitywnej u noworodka twierdzą, że warunki sprowadzenia jelita i późne wyniki są lepsze, poza tym zostaje wyeliminowane niebez-pieczeństwo zakażenia wstępującego dróg moczowych. Większość skłania się jednak do odłożenia operacji do wieku 9-15 miesięcy (m.c. ok. 10 kg) (1, 2, 9, 10, 19, 26, 28, 31, 33, 34, 37,' 40, 41, 42, 50, 51, 52, 54).
Czytaj więcej
Autorzy mieli trudności w identyfikacji pętli łonowo-odbytniczej i skutecznym zamknięciu przetoki. Ich wątpliwości budził fakt przeceniania pętli na niekorzyść innych mięśni miednicy i krocza. Uważają, że należy w pełni wykorzystać wszystkie struktury, które określają mianem „kompleksu mięśniowego”. W jego skład wchodzą dźwigacze, pętla łonowo-odbytnicza i zwieracz zewnętrzny. Wielkość zespołu mięśniowego jest ograniczona, stąd zasadniczym elementem operacji jest częściowe wycięcie tylnej ściany końcowego odcinka jelita w takim zakresie, aby można go było otoczyć na całej długości zrekonstruowanymi mięśniami.
Czytaj więcejPodobne zjawiska były przedmiotem badań Rubinsztejn (92). W swojej pracy pi. Przywracanie zdolności do pracy u ludzi z urazami mózgu przeprowadziła ona psychologiczną analizę zdolności do pracy chorych z różnymi zaburzeniami mózgowymi. Autorka wykazała, że nawet przy poważnych uszkodzeniach mózgu chorzy przyswajali
Czytaj więcej
Zasady postępowania opracowane przez Stephensa są nadal aktualne, choć nowe metody diagnostyczne, rozwój techniki chirurgicznej i doświadczenia mogą je w pewnym stopniu modyfikować.
Chirurg powinien dokładnie określić rodzaj wady i w razie potrzeby metodami dodatkowymi potwierdzić ocenę kliniczną. U dzieci z całkowitą niedrożnością konieczne jest ustalenie poziomu zarośnięcia na podstawie badania klinicznego i właściwie wykonanego zdjęcia w pozycji odwróconej, niekiedy uzupełnionych przezskómym wstrzyknięciem środka cieniującego do światła odbytnicy.
Czytaj więcej