Rozmowa z lekarzem o sprawach nie związanych z badaniem

Jednocześnie jednak ociąga się z wykonaniem zadania, próbuje nawiązać z lekarzem rozmowę o sprawach nie związanych z badaniem. Mimo, że eksperymentator cały czas podkreśla, iż zadanie ma na celu zbadanie pamięci, chory wcale nie dziwi się, gdy nie jest proszony o odtworzenie jakiegoś słowa. Nie jest też zażenowany, że zapamiętał tylko nieznaczną liczbę słów (z 14 tylko 5). Na uwagę, że mało zapamiętał, odpowiada z uśmiechem „Na drugi raz zapamiętam więcej”.

Chory K. (historia choroby szpitala 3120 badanie Rubinsztejn), urodzony w 1922 r., rozwijał się prawidłowo, ukończył 4 klasy szkoły wiejskiej i kurs dźwigowych, pracował jako dźwigowy w fabryce. 23 marca 1943 r. przestrzelone miał oba płaty czołowe. Stwierdzono wyciek tkanki mózgowej z obu otworów.

Następnego dnia po zranieniu przeprowadzono operację usuwając liczne odłamki kostne, które utkwiły w tkance mózgowej lewego płata czołowego.’ Bezpośrednio po operacji stan dobry. Po upływie półtora miesiąca w stanie neurologicznym odnotowano: zaburzenie konwergencji, szczególnie po stronie lewej samoistny oczopląs przy odchyleniu gałek ocznych wygładzenie prawego fałdu nosowo-wargowego, odruchy ścięgnowe po stronie prawej wzmo-‚ żone odruchów patologicznych nie stwierdzono. Wszystkie rodzaje czucia w granicach normy. Koordynacja – norma.

Stan psychiczny: chory prawidłowo zorientowany w miejscu, czasie i otoczeniu. Prawidłowo mówi o poprzednich wydarzeniach. Wie o swojej ranie, ale uważa ją za lekką, nie zauważa żadnych ujemnych skutków zranienia ani w swym stanie fizycznym, ani w psychicznym. Przypuszcza, że będzie oddelegowany do swego oddziału.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>